18. Međunarodni skup o tradicijskim glazbalima, 13.-17.04.2011.g.


U travnju je Institut za etnologiju i folkloristiku iz Zagreba bio domaćin 18. Međunarodnog skupa o tradicijskim glazbalima. U želji za dobrom radnom atmosferom, ali i mogućnosti da gosti upoznaju dio prirodne i kulturne baštine Hrvatske, za mjesto održavanja su odabrane Stubičke Toplice.

Skup u Stubičkim Toplicama koji se održavao od 13. do 17. travnja okupio je četrdesetak znanstvenika iz 14 zemalja svijeta. Referati su okupljeni oko tema instrumentalne melodije i glasovne konstrukcije te „ruralna“ glazbala u 21. stoljeću i nekoliko referata kojima znanstvenici izlažu svoja recentna istraživanja. Brojnost prijavljenih izlaganja svjedoči o stalnoj potrebi daljnjih, dubljih te novih istraživanja tradicijskih glazbala, stalnosti i promjena u konstrukciji i korištenju glazbala te njihovom uključivanju u svakodnevicu.

U popratnim događanjima znanstvenike različitih zemalja željelo se upoznati s bogatom i raznolikom tradicijom kraja.
Skup se je otvorio koncertom jurjevskih napjeva odnosno dijela običaja oko Jurjeva koji se kao nematerijalno kulturno dobro nalaze na nacionalnoj listi Unesca dana 13.04.(srijeda) 2011.g. s početkom u 19,00 sati u dvorcu Oršić u Gornjoj Stubici, dok se izložbom u Muzeju „Staro selo“ Kumrovec koja se je održala dana 15.04.(petak) 2011.g. s početkom u 14,00 sati u Kumrovcu pokazalo, kao što i sam naziv govori, VJEŠTINA izrade tradicijskih glazbala danas.

Studijska skupina koja se bavi istraživanjem tradicijskih glazbala osnovana je unutar ICTM-a 1962. godine (International Council for Traditional Music je nevladina organizacija osnovana 1947. godine, više na www.ictmusic.org). Okuplja znanstvenike radi internacionalnog protoka znanja te razmjene iskustava, učvršćivanja veza među znanstvenicima, stvara forum za diskusiju aktualnih, prije svega metodičkih pitanja te za realizaciju različitih istraživačkih projekata. Od skupova, na kojima se okupljaju manje skupine znanstvenika, ne očekuje se samo da služe poticajno za pojedine znanstvenike, već da su ključni za znanstveno-teorijska i organizacijska udruživanja različitih područja etnomuzikoloških istraživanja. Susreti skupine se ostvaruju u intervalu od dvije do tri godine, a do sada su bili u različitim zemljama: Češkoj, Švedskoj, Mađarskoj, Švicarskoj, Poljskoj, Austriji, Sloveniji, Italiji, Norveškoj, Njemačkoj, Litvi, te ove godine po prvi put i u Hrvatskoj.
Veći dio referata izloženih na sastancima izdaje se u zbornicima pod zajedničkim nazivom Studia instrumentorum musicae popularis, koji gotovo neprekidno prate skupove od osnutka radne skupine te time pridonose širenju znanja, iskustava i istraživanja koja prate različite vidove proučavanja tradicijskih glazbala.

Podupiranjem ovakvih sastanaka podupire se jednokratan susret znanstvenika i izmjena njihovih iskustava, ali i temeljna ideja svih znanstvenika unutar ICTM-a koja zagovara njegovanje i produbljivanje veza među različitim ljudima i kulturama radi boljeg i lakšeg razumijevanja razlika i sličnosti s kojima se svakodnevno susrećemo.

Za detaljnije informacije možete se obratiti: Institut za etnologiju i folkloristiku-dr. sc. Irena Miholić-lokalni organizator na broj telefona: 01-45-96-700.

Kako do nas / Kontakt